W każdym z sektorów, uznanym przez Bank jako szczególnie wrażliwy pod kątem zrównoważonego rozwoju, realizowane są Polityki i Zasady CSR, definiujące wymogi wobec Klientów w nich działających. Wszyscy obecni i potencjalni Klienci Banku działający w powyższych branżach informowani są o Politykach CSR. Aby zostać Klientem Banku lub uzyskać finansowanie, podmiot musi spełnić szereg wymogów uregulowanych w Polityce dla danego sektora.
Wobec sektorów najbardziej szkodliwych pod kątem zrównoważonego rozwoju Bank podejmuje strategiczne decyzje o wyjściu z obsługiwania Klientów do nich należących.
Od 2018 r. Bank realizuje proces wyjścia z finansowania sektora tytoniowego. Jest to zbieżne z globalną decyzją Grupy BNP Paribas z 2017 r. o zaprzestaniu działalności finansowej i inwestycyjnej w odniesieniu do producentów wyrobów tytoniowych oraz plantatorów i hurtowników, których główny przedmiot działalności związany jest z tytoniem.
Od 2020 r. Bank zaprzestał finansowania sektora chowu i hodowli zwierząt futerkowych, realizując ograniczenia, które były stopniowo wdrażane od 2017 r.
W 2020 r. Grupa zaostrzyła politykę wobec Klientów, których działalność dotyczy węgla energetycznego, kontynuując oraz rozszerzając obostrzenia wprowadzane od 2015 r.
Poza cykliczną analizą ryzyk w sektorach szczególnie wrażliwych, od 2019 r. w ramach procesu kredytowego wobec Klientów korporacyjnych dokonywana jest ocena ryzyka ESG. Wszyscy uczestnicy procesu kredytowego dokonują oceny ryzyka ESG, włączając Pion Ryzyka Klientów CIB oraz Korporacyjnych jako druga linia kontroli ryzyka ESG. Proces został usystematyzowany oraz doszczegółowiony poprzez wdrożenie wytycznych EBA/GL/2020/06 dotyczących udzielania i monitorowania kredytów.
Od 30 czerwca 2021 r. w przypadku każdego nowego finansowania oraz dodatkowo zwiększenia finansowania ocena ryzyka ESG została uwzględniona w procesie oceny ryzyka kredytowego dla Klientów korporacyjnych oraz MŚP. Od 1 września 2021 r. ocena ryzyka ESG została uwzględniona także dla Klientów Micro. Ocena ESG przeprowadzana na podstawie informacji uzyskanych od Klientów jest uwzględniana w analizie kredytowej. W przypadku identyfikacji wysokiego poziomu ryzyka ESG istnieje możliwość obniżenia ratingu Klienta.
W Grupie BNP Paribas obowiązują zasady Equator Principles (EP), służące do identyfikowania, oceny i zarządzania ryzykiem związanym z finansowaniem danego przedsięwzięcia i jego wpływu na środowisko naturalne oraz społeczeństwo. Zasady zapewniają minimalne standardy przeprowadzania badań due diligence projektów.
W 2021 r. Bank przeprowadził 174 analizy CSR w sektorach szczególnie wrażliwych pod kątem zrównoważonego rozwoju.