Proces zarządzania ryzykiem związanym z klimatem określony został przez Bank szczegółowo w Zasadach zarządzania ryzykiem ESG w BNP Paribas Bank Polska S.A. Zasady stanowią syntezę działań podejmowanych przez Bank w obszarze zarządzania ESG, w kontekście wpływu na ryzyko kredytowe i kapitał wewnętrzny Banku. Poprzez określenie apetytu na ryzyko Bank ogranicza ekspozycje na Klientów o wysokim ryzyku ESG. Wyznaczony apetyt na ryzyko ma na celu określenie poziomu ryzyka, który Bank jest gotowy zaakceptować dążąc do osiągnięcia strategicznych celów i realizacji planów finansowych. Dodatkowo w ramach oceny ESG Bank weryfikuje czy Kredytobiorcy wdrożyli/planują wdrożyć rozwiązania chroniące ich działalność przed negatywnymi skutkami zmian klimatu.
Zgodnie z zapisami Strategii zarządzania ryzykiem, ryzyko ESG oznacza ryzyko strat wynikających z obecnego lub przyszłego negatywnego wpływu czynników środowiskowych, społecznych lub związanych z zarządzaniem na kontrahentów Banku lub zainwestowane aktywa, w którego zakres wchodzi m.in. ryzyko środowiskowe – ryzyko wynikające z ekspozycji instytucji wobec kontrahentów, na których potencjalnie negatywny wpływ mogą mieć czynniki środowiskowe, w tym czynniki wynikające ze zmian klimatycznych oraz czynniki związane z degradacją środowiska.
W celu zarządzania ryzykiem związanym ze zmianą klimatu, Bank włączył do procesu udzielania i monitorowania kredytów ocenę wpływu długoterminowych zmian klimatu i ekstremalnych zjawisk pogodowych na działalność prowadzoną przez Kredytobiorców, zgodnie z systematyką wprowadzającą podział na:
- długoterminowe zmiany klimatu:
(a) wpływ wyższych temperatur (powietrze, woda słodka, woda morska),
(b) wpływ szoków termicznych,
(c) wpływ zmieniających się wzorców wiatru,
(d) wpływ zmieniających się wzorców i rodzajów opadów (deszcz, grad, śnieg),
(e) wpływ podnoszenia się poziomu morza,
(f) wpływ stresu wodnego (ograniczony dostęp do słodkiej wody),
(g) wpływ erozji gleby i wybrzeży,
(h) wpływ degradacji gleby.
- ekstremalne zjawiska pogodowe:
(a) wpływ fal upałów,
(b) wpływ fal zimna,
(c) wpływ pożarów,
(d) wpływ burz, tornad itp.,
(e) wpływ susz,
(f) wpływ silnych opadów atmosferycznych (deszcz, grad, śnieg / lód),
(g) wpływ powodzi,
(h) wpływ osuwisk.
Podział na powyższe rodzaje ryzyk został wdrożony 30 czerwca 2021 roku, wraz z wejściem w życie Wytycznych EBA/GL/2020/06 z dnia 29 maja 2020 r. dot. udzielania i monitorowania kredytów. Przy ustalaniu rodzajów ryzyk Bank kierował się wytycznymi określonymi w Raporcie EBA w sprawie zarządzania i nadzoru nad ryzykiem ESG dla instytucji kredytowych i firm inwestycyjnych (EBA/REP/2021/18), a także rodzajami ryzyk wskazanymi w projekcie ujawnień ostrożnościowych opracowywanych na podstawie art. 449a CRR (EBA/CP/2021/06 Draft Implementing Standards on prudential disclosures on ESG risks in accordance with Article 449a CRR).
Dodatkowo Bank zwraca szczególną uwagę na finansowanie sektorów uznanych za wrażliwe pod kątem ryzyka ESG (w tym klimatycznego) i ogranicza swój udział w branżach powszechnie uznanych za szczególnie szkodliwe i niezgodne z założeniami zrównoważonego rozwoju.
Bank, zgodnie z Politykami Grupy BNP Paribas, wyróżnia dziewięć sektorów szczególnie wrażliwych ze względu na ryzyko ESG: energetyki węglowej, wydobywczy, obronny i bezpieczeństwa, leśny (miazga drzewna, olej palmowy), nuklearny, rolno-spożywczy, paliwowy w zakresie niekonwencjonalnych zasobów ropy naftowej i gazu oraz tytoniowy.
W każdym z tych sektorów Bank realizuje Polityki i zasady CSR wobec Klientów w nich działających. Wszyscy obecni i potencjalni Klienci Banku działający w tych branżach informowani są o Politykach CSR. Aby zostać Klientem Banku lub uzyskać finansowanie, podmiot musi spełnić szereg wymogów uregulowanych w Polityce dla danego sektora. Wobec sektorów szczególnie szkodliwych pod kątem zrównoważonego rozwoju Bank podejmuje strategiczne decyzje o wyjściu z obsługiwania Klientów do nich należących.
Polityki sektorowe CSR zostały szczegółowo opisane w rozdziale Perspektywa biznesowa.
Więcej na ten temat w Rozdziale Fundamenty zarządzania podrozdziale Zarządzanie ryzykiem ESG część Proces zarządzania ryzykiem.