Bank BNP Paribas wziął udział w pierwszym polskim ratingu liderów zarządzania różnorodnością i promowania włączającej kultury organizacyjnej, opracowanym przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu oraz Deloitte. W pierwszej edycji ratingu wyróżnionych zostało 5 firm, które wykazały się najwyższym poziomem zarządzania różnorodnością: BNP Paribas Bank Polska, Citi w Polsce, DNB Bank Polska, ING Bank Śląski oraz NatWest Poland.
W maju i czerwcu 2019 roku przeprowadziliśmy webinaria dotyczące działania na rzecz promowania kultury i szacunku w relacjach między pracownikami w organizacji. W webinariach wzięło udział 750 osób.
W pierwszym półroczu zespół HR prowadził także działania na rzecz promowania kultury i szacunku w relacjach między pracownikami Banku. W webinariach prowadzonych przez mecenas Aleksandrę Minkowicz-Flanek z kancelarii Dentons udział wzięło 750 osób zatrudnionych w Banku: 9 i 23 maja (250 menedżerów), 6 i 18 czerwca (500 pracowników).
14 czerwca i 10 lipca 2019 r. odbyły się warsztaty „Równe miejsce” dotyczące niedyskryminacyjnego traktowania w usługach, zorganizowane we współpracy z Polskim Towarzystwem Prawa Antydyskryminacyjnego.
W warsztatach wzięło udział 35 osób odpowiedzialnych za zarządzanie różnorodnością w różnych obszarach organizacji. Warsztaty prowadziły rad. prawne Karolina Kędziora i Katarzyna Bogatko.
W 2019 roku, dzięki oddolnej inicjatywie kilkunastu menedżerek w Banku, uruchomiony został program „Kobiety zmieniające BNP Paribas”. Celem inicjatywy jest uwolnienie potencjału kobiet w celu budowania różnorodnej organizacji, która wspiera realizację strategii Banku i rozwój jego pracowników. Liderki Programu liczą na wzmocnienie roli kobiet w Banku w odniesieniu do wszystkich szczebli zatrudnienia, struktur projektowych i zarządczych.
W 2019 roku rozpoczęliśmy cykl warsztatów Leading Women mających na celu wzmocnienie kompetencji przywódczych kobiet, wspieranie ich w osiąganiu celów zawodowych, a także wyposażenie ich w narzędzia, wiedzę i umiejętności kluczowe w roli lidera.
Aspekty wspierania różnorodności uwzględniamy także w szeregu innych inicjatyw, szczególnie wspierających rozwój zawodowy kobiet, takich jak:
- Agro na obcasach – inicjatywa wspierająca przedsiębiorcze kobiety z obszaru agrobiznesu,
- Program został opisany szerzej w rozdziale 4. Odpowiedzialność społeczna Banku
- Partnerstwo IX edycji rankingu 100 kobiet Biznesu organizowanego przez Puls Biznesu,
- Program mentoringowy Vital Voices,
- Program rozwojowy Leading Women,
- Udział w konferencji Sieci Przedsiębiorczych Kobiet „Be Bold”,
- Kulturalne Śniadania – cykl spotkań z inspirującymi, motywującymi kobietami ze świata sportu, kultury, technologii,
- Spotkania warsztatowe w ramach klubów Kobieta i Pieniądze w całej Polsce,
- Warsztaty Ambasadorek programu Sukces pisany szminką na temat rozwoju osobistego w 15 miastach, w których wzięło udział 886 uczestników (w tym pracownicy Banku).
Przeprowadziliśmy działania edukacyjne dla naszych pracowników wokół raportu Dwa pokolenia – dwa światy, opracowanego przez firmę IQS. Raport obejmował takie tematy, jak zarządzanie wiekiem czy różnice międzypokoleniowe.
Wspieranie różnorodności to dla nas również dbanie o pracujących w Banku rodziców. W szczególny sposób troszczymy się o mamy powracające do pracy. Proponujemy im ułatwienia, pozwalające na bezpieczne wdrożenie się do swoich obowiązków po przerwie. W segmencie sprzedaży detalicznej dwa pierwsze miesiące po powrocie obowiązują je zmniejszone plany sprzedażowe (do tego udogodnienia mają prawo wszyscy pracownicy powracający po absencji trwającej ponad 6 miesięcy, niezależnie od płci).
Matki wracające na rynek pracy są też jedną z grup, do których kierujemy nasze działania rekrutacyjne. To dla nich organizujemy dni otwarte w Contact Center w Warszawie i Rudzie Śląskiej, podczas których mogą poznać specyfikę pracy na tym stanowisku i dowiedzieć się, jak mogą pogodzić pracę z wychowywaniem dzieci.
Również nasza oferta benefitów, promująca zdrowie i wellbeing, uwzględnia zróżnicowane potrzeby pracowników i zawiera działania adresowane do rodziców. Zachęcamy również do włączania się ojców w opiekę nad dziećmi. Ułatwiają to między innymi: możliwość pracy zdalnej, w wymiarze 8 dni w miesiącu, cykliczna akcja „Dwie godziny dla Rodziny” czy Tydzień Rodzicielski. Podczas tego wydarzenia prowadzone są warsztaty dla rodziców na temat umiejętności rodzicielskich, problemów wychowawczych i edukacyjnych, w tym skierowane do ojców. Zapewniamy naszym pracownikom także ponadwymiarowe dni urlopu, które mogą oni poświęcić rodzinie.